W dzisiejszym wpisie, wspólnie z Moniką Brzostek, założycielką szkoły Norweski dla Polaków, przygotowałyśmy dla Was solidną porcję norweskich słówek i wyrażeń opisujących jesień w Norwegii. Zapraszamy do wspólnej nauki języka norweskiego!
Jesień w Norwegii (en høst i Norge) rozpoczyna się 23 września i trwa aż do 21 grudnia. Jesienne miesiące (en høstmåned/ høstmåneder) – wrzesień, październik i listopad (september, oktober og november) to czas pożegnania z latem i oczekiwania na bardzo lubiany w kraju nad fiordami okres Świąt Bożego Narodzenia.
Jesień w Norwegii – jaka jest pogoda i w co najlepiej się ubierać?
W tym czasie mamy do czynienia z bardzo zmienną (skiftende) i często brzydką pogodą (et surt vær/ et vær/ sur). W zachodniej Norwegii niemal codziennie pada deszcz (å regne/ regner) , na północy zaczyna się okres sztormów (en storm) i niskich temperatur (en lav temperatur). Niezbędnymi częściami jesiennej garderoby są więc kurtki (ei jakke/jakker) i płaszcze przeciwdeszczowe (en regnkåpe/ regnkåper), kalosze (gummistøvler), czapki (ei lue/luer) i szaliki (et skjerf/skjerf). Dzieci w przedszkolach ubierane są w specjalne kombinezony przeciwdeszczowe (en utedress/ en regndress), które umożliwiają im codzienne zabawy na świeżym powietrzu.
Jak przeżyć jesień w Norwegii w dobrym zdrowiu i nastroju?
Aby nie poddać się jesiennej chandrze (en høstblues), warto dobrze się odżywiać i dużo ruszać. Szczególnie polecamy korzystać z bogactwa jesiennych warzyw (en grønnsak/grønnsaker) i owoców (en frukt/frukter). W norweskich sklepach są teraz pyszne jabłka(et eple/ epler), gruszki(ei pære/pærer) i winogrona (ei drue/druer). Pojawiają się pierwsze dynie (et gresskar/gresskar) i figi (en fiken/fikener). W lasach wciąż można znaleźć grzyby (en sopp/sopper) i jagody (et bær/bær). Po długim spacerze nic nie rozgrzeje tak, jak ciepła zupa (ei suppe) z brukwi (en kålrot) i innych jesiennych warzyw (høstgrønnsaker). Jako ciekawostkę dodamy, że tylko na przełomie września i października kapusta (en kål) w norweskich sklepach kosztuje zaledwie 2 korony za kilogram. To najniższa cena kapusty w roku!
Przeczytaj: Jak przeżyć norweską jesień?
Co zabrać na jesienną wycieczkę?
Wychodząc na jesienne wycieczki warto założyć wełnianą bieliznę (et ulltøy/et ullundertøy) – podkoszulek (ei t-skjorte) i legginsy (en tights), spodnie trekkingowe (ei turbukse) oraz ciepły, wełniany sweter (en varm ullgenser). A do plecaka zapakować termos z ciepłą kawą lub kakao (en termos med varm kaffe eller kakao) oraz cynamonowe bułeczki (en kanelbolle). Niezbędna jest też latarka (ei lommelykt) i kamizelka odblaskowa (en refleksvest) – jesienią w Norwegii dni są bardzo krótkie i szybko robi się ciemno.
Jesienne hygge
A co robić po powrocie do domu lub gdy pogoda nie zachęca do wyjścia na spacer? Najlepiej otulić się wełnianym kocem (et ullpledd), zapalić świeczkę (et lys) i spędzić miły wieczór (en hyggelig kveld) w domowym zaciszu. Można czytać książki, oglądać telewizję lub dziergać swetry na drutach (å strikke genser/gensere). Warto umówić się też z przyjaciółmi na wieczór gier (en spillkveld) lub wybrać do kawiarni na grzane wino (en gløgg) i ciepłą szarlotkę (ei varm eplekake). A na weekend wyjechać do domku w górach (ei fjellhytte), najlepiej na północ kraju (nord/nord i landet/tutaj tlumaczenie zależy znacznie od tego jak to zdanie sformułujemy po norwesku) i podziwiać pierwszą jesienną zorzę polarną (et nordlys).
Nie zapomnijcie też o Halloween! W Norwegii to lubiane święto, szczególnie przez dzieci, które chętnie przebierają się w kostiumy (et kostyme/kostymer) i pukają do drzwi wołając “cukierek albo psikus! (Knask-eller-knep!)” A jeśli o dzieciach mowa, to w październiku uczniowie norweskich szkół mają trwające przez tydzień jesienne ferie (en høstferie).
Jesień w Norwegii – przydatne słownictwo
Poza słówkami i wyrażeniami, zawartymi w tekście o tym, jak wygląda jesień w Norwegii, mamy też dla Was dodatkową porcję jesiennego słownictwa. Tę piękną grafikę możecie sobie pobrać, wydrukować i powiesić np. na lodówce. Korzystajcie! Dajcie też znać, czy taka forma nauki języka norweskiego – w formie tekstu z zaznaczonym i wyróżnionym słownictwem jest Waszym zdaniem fajnym pomysłem i czy lubicie przyswajać i poznawać nowe słownictwo w taki sposób. A my już niebawem wrócimy do Was z kolejnym, bardzo ciekawym tematem i nową porcją norweskich słówek!
Aby pobrać grafikę, kliknij tutaj -> pobierz.
Chcesz uczyć się języka norweskiego, ale nie wiesz od czego zacząć? Zapoznaj się z ofertą szkoły Norweski dla Polaków i zapisz na jeden z kursów on-line! Szczegóły na www.norweskidlapolakow.no